Cinema

Published on March 18th, 2020

0

Βραβεία Ίρις – Αυτές είναι οι τελικές υποψηφιότητες

Τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020, ανακοίνωσε διαδικτυακά την Τετάρτη 18 Μαρτίου η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ).

Βραβείο Ειδικών Εφέ

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Γ. Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία ‘Αλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη

Β. Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου

Γ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, ‘Αρης Λουζιώτης

Β. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης

Γ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη

Γ. Για την ταινία Περσεφόνη: ‘Αση Δημητρολοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης

Β. Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος

Γ. Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος

Γ. Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε

Γ. Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος

Β. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη

Γ. Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη

Γ. Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου

Β. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης

Γ. Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

Α. Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα

Β. Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη

Γ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης

Β. Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης

Γ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής

Β. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου

Γ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία ‘Αλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης

Β. Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής

Γ. Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Ευτυχία: ‘Αγγελος Φραντζής

Β. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας

Γ. Για την ταινία Winona: The Boy

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας

Β. Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος

Γ. Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης

Β. Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος

Γ. Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος

Β. Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος

Γ. Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης

Δ. Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

Ε. Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης

Β. Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογένης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου

Γ. Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

Α. Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας

Β. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη

Γ. Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης

Δ. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, ‘Αντονι Μούιρ

Ε. Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου

Tags: ,


About the Authors



Back to Top ↑
  • Social