Cinema

Published on September 1st, 2020

0

Νύχτες Πρεμιέρας: Αυτές είναι οι φετινές μικρού μήκους ταινίες που θα διαγωνιστούν

Παρά την πανδηιμία, οι Νύχτες Πριμέρας επιστρέφουν και στηρίζούν το ελληνικό σινεμά.

Πολυαναμενόμενες πρεμιέρες ελληνικών ταινιών που αγκαλιάζονται από το τοπικό κοινό και ταξιδεύουν στην Ελλάδα και το εξωτερικό, εργαστήρια για την ανάπτυξη και παραγωγή ταινιών, υψηλοί και τιμώμενοι καλεσμένοι της εγχώριας κινηματογραφικής κοινότητας και, φυσικά, βραβεύσεις και ανάδειξη παλαιότερων και ανερχόμενων Ελλήνων και Ελληνίδων δημιουργών είναι κάποια από τα συστατικά που διατηρούν ζωντανή και βαθαίνουν κάθε χρόνο αυτή τη σχέση υποστήριξης και αγάπης.

Ένας από τους πιο ξεχωριστούς και ισχυρούς δεσμούς του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας με το ελληνικό σινεμά είναι φυσικά το Διαγωνιστικό Τμήμα Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους «Ελληνικές Μικρές Ιστορίες», με χορηγό τη Nespresso, το οποίο βοηθά με ιδιαίτερη φροντίδα – για σχεδόν μια δεκαετία – τις νέες ελληνικές ταινίες μικρού μήκους να βρουν τον δρόμο τους προς τη μεγάλη οθόνη και να συναντήσουν το κοινό τους. Μια αγάπη και εμπιστοσύνη που ανταποδίδουν και οι Έλληνες και Ελληνίδες δημιουργοί, καταθέτοντας με διαρκώς αυξανόμενο ρυθμό τις ταινίες τους στις Νύχτες Πρεμιέρας, οι οποίες φτάνουν να εκπροσωπούν δυναμικά το πιο δημιουργικό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφικής παραγωγής.

Έχοντας παρουσιάσει συνολικά περισσότερες από 470 ταινίες τα τελευταία οκτώ χρόνια, το ολοζώντανο και συναρπαστικό Διαγωνιστικό Τμήμα των Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους «Ελληνικές Μικρές Ιστορίες» παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι και του 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας.  

Για την φετινή 26η διοργάνωση οι συμμετοχές ξεπέρασαν και τον περσινό αριθμό-ρεκόρ (311) φτάνοντας τις 342, γεγονός που αποδεικνύει ότι το ελληνικό σινεμά είναι παρόν και δραστήριο αλλά και ότι οι νέοι Έλληνες και οι νέες Ελληνίδες δημιουργοί εμπιστεύονται την παρουσία του έργου τους στις Νύχτες Πρεμιέρας και το κοινό τους.

Η διαδικασία επιλογής των ταινιών από την ομάδα προγραμματισμού του φεστιβάλ ολοκληρώθηκε και επιλέχθηκαν 47 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 26ης διοργάνωσης.

Αναλυτικά οι ταινίες που θα διαγωνιστούν είναι (σε αλφαβητική σειρά βάσει τίτλου):

ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ της Δέσποινας Κούρτη  

ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ του Βασίλη Λουλέ & ομάδας μαθητών του Ελληνικού Σχολείου του Vaihingen της Στουτγάρδης

ΑΕΝΑΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του Παντελή Κουλουρίδη

ΑΝΑΠΑΥΣΙΣ του Δημήτρη Παπαγιαννόπουλου

ΑΝΘΟΛOΓΙΟ ΜΙΑΣ ΠΕΤΑΛΟYΔΑΣ του Κωστή Χαραμουντάνη   

ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ του Θανάση Τσιμπίνη

ΒΟΥΤΙΑ του Θύμιου Μπακατάκη 

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΛΩΤ του Παναγιώτη Στεργιανού

ΗΡΩ /HE.RO:/ του Αλέξη Κουκιά-Παντελή

ΙΣΚΙΩΜΑ του Κώστα Γεραμπίνη   

ΤΟ ΜΑΟΥΣ ΣΤΟΡΥ του Μιλτιάδη Χρηστίδη

ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ του Νίκου Πάστρα  

ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ του Μάνου Παπαδάκη   

ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ του Ντάνιελ Μπόλντα 

ΣΕΒΑΡΑΜΠΕΣ του Τζορτζ Κόντος 

ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ της Αναστασίας Κρατίδη

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ (ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ) της Ζακλίν Λέντζου

ΤΕΡΜΑ του Δημήτρη Μουτσιάκα   

ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΝ του Αλέξανδρου Σκούρα  

ΧΑΝΣΕΛ της Βίβιαν Παπαγεωργίου 

ΧΟΥΧΟΥ της Ζωής Σγουρού

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ του Κώστα Δημολίτσα

ALL YOU CAN EAT του Δημήτρη Αρμενάκη 

BELLA της Θέλγιας Πετράκη

DAKAR του Στέλιου Μωραϊτίδη  

DEAR JOEL του Θανάση Τρουμπούκη

FIAT LUX του Γιώργου Κορακιανίτη

GOADS της Iris Baglanea

HAPPY MOMENTS του Αλέξανδρου Ζαρμπή   

THE HARVESTER GENERATION του Μίνωα Παπά 

MADONNA F64.0 του Σταύρου Μαρκουλάκη 

MARE NOSTRUM του Δημήτρη Αναγνώστου

MILKYWAY του Λευτέρη Γιαννακουδάκη 

NORMAΛ του Νίκου Γκούλιου 

OTRANTO των Ionian Bisai και Σωτήρη Τσίγκανου

PASHKA του Oltjon Lipe   

PHELIA της Ελιας Καλογιάννη 

PREMIER AMOUR του Χάρη Ραφτογιάννη 

ROUTE-3 του Θανάση Νεοφώτιστου 

SILENCE του Μελέτη Μοίρα 

STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS’ NO MORE SHALL WE PART, 14 ΠΙΝΑΚΕΣ, 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ της Ρηνιώς Δραγασάκη και της Αρασέλης Λαιμού 

SWEAT της Βέρας Χοτζόγλου

TAKE IT AND END IT του Κυρηναίου Παπαδημάτου

THIS IS RIGHT; ZAK LIFE AND AFTER της Γεύης Δημητρακοπούλου

UNDER του Βαγγέλη Μπέκα

UTOPIA του Κώστα Νίκα

54 / Η ΤΥΦΛΗ ΧΕΛΩΝΑ ΚΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ της Ισαβέλλας Μαργάρα

Οι ταινίες που επιλέχθηκαν, θα προβληθούν κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ, ενώ ειδική κριτική επιτροπή θα απονείμει βραβεία Καλύτερης Ταινίας (Α’ και Β’), Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Ανδρικής και Γυναικείας Ερμηνείας.


About the Authors



Back to Top ↑